Jak na výběr domovních zvonků

Domovní zvonkové systémy stárnou jak technicky, tak morálně. Přispívají k tomu i vandalové, bezohlední uživatelé a často i nedostatek servisu a údržby. Jednou za čas je potřeba přistoupit k rozhodnutí o pořízení nových zvonků. K tomu je nezbytné zvážit, zda rovnou provést rekonstrukci celé domovní sít. Nové moderní řešení, musí pak bezvadně sloužit další spousty let a zároveň poskytovat vyšší uživatelský komfort, bez zbytečných starostí. Pojďme se podívat na základní rozdělení zvonkových systémů, kde vám podrobněji představíme co které řešení obnáší a jaké jsou jeho výhody a nevýhody.
 

Základní rozdělení zvonkových systémů
 

Tlačítková vs kódová, nebo také digitální volba

Tlačítková volba, tedy kdy má každý účastník své tlačítko se jmenovkou, se dříve používalo vždy, protože nebyla jiná možnost u analogových řešení. Potíže takového řešení jsou:

 • U větších aplikací jsou velké nepřehledné a neestetické panely.
 • Výměnu jmenovek za aktuální často nikdo neřeší a lidé si začnou zvonky různě přelepovat.
 • Výměna jmenovek je u většiny systémů poměrně složitá a zdlouhavá, navíc čím větší mají zvonkové panely odolnost, tím je výměna logicky komplikovanější.
 • Při množství uživatelů, cca. 15 - 20 pozic, vychází pořízení tlačítkové volby dokonce dráž, než volby kódové. Prodraží se provozní a servisní náklady, které rostou díky velkému množství mechanických částí.

Tlačítková volba se proto hodí maximálně pro malé aplikace s několika byty. I tam už máme jednoduší řešení, např. nejnovější zvonkový panel Urmet Mikra 2. Ten má sice tlačítkovou volbu pro 1 až 4 účastníky, ale jmenovky jsou řešené displejem. Obsah jmenovek se mění jednoduše přes webovou aplikaci díky integrovanému wifi modulu. Systém disponuje i vysokou odolností proti vandalismu IK07 a proti vodě a prachu IP55/IP65.

Naproti tomu má kódová, tedy digitální volba řadu výhod. Panel obsahuje displej se jmény a šipkami, kterými lze rolovat seznam uživatelů, navíc má často i číselník pro přímou volbu konkrétního bytu. Dále oceníte:

 • Minimální velikost celého panelu do fasády u vchodu.
 • Lepší čitelnost s jednodušším nalezením uživatele.
 • Orientace při vyhledávání je velmi jednoduchá, pouze šipky nahoru a dolů, nebo zadání čísla konkrétního uživatele.
 • Systém ocení zejména senioři. Barevný displej je daleko čitelnější, než klasické jmenovky.
 • Kódová volba je v případě více uživatelů levnější na pořízení než tlačítková.
 • Následný servis a údržba vycházejí podstatně levněji.
 • Největším plusem je velice jednoduchá změna jmen a popisů přes webovou aplikaci díky integrovanému wifi modulu.

V případě síťových řešení umožňuje kódová volba kromě jiného i správu jmen na displeji vzdáleně, z jednoho centrálního místa, nebo přes cloudovou aplikaci odkudkoliv po internetu. Nejnovější řešení pak mají integrovaný systém pro slabozraké či nevidomé, který dokáže s příchozím komunikovat a navést ho ke správné volbě

Nejmodernější systémy s kódovou volbou

 • Již zmíněná Mikra 2, které má i verzi až pro 32 účastníků
 • Starší ale stále dobře funkční a zákazníky oblíbený modulární systém Urmet Sinthesi S2 a Steel
 • Moderní modulový systém Urmet Alpha dokáže vyhovět všem požadavkům na jakékoliv řešení a osazení panelu, vč. vysoké estetické úrovně.
 • Nejvyšší místo zaujímá plně vybavený antivandal panel Urmet FDI 2-Smart, který navíc umožňuje síťové propojení s centrální či vzdálenou správou uživatelů.

 

Analogová vs digitální síť

Analogová řešení jsou klasické staré panely s tlačítkovou volbou. Každé tlačítko je propojeno vlastním vodičem s konkrétním bytem. To znamená velké a časem velmi nepřehledné množství kabelů po domě.

 • Takové sítě jsou často poruchové, mají nízkou kvalitu signálu a přenášeného zvuku.
 • Lze je lehce vyřadit z funkce – stačí vyvěsit, nebo špatně zavěsit jeden domovní telefon (DT) v bytě a nikdo další už nemůže komunikovat.
 • K vážnému narušení celé sítě může dojít z mnoha dalších důvodů. Většina uživatelů to zná jako trvalé pískání nebo praskání ve sluchátku, kdy není nic slyšet ani na jedné straně.

Z výše uvedených důvodů analogové systémy téměř již neinstalujeme. Výjimečně pouze u těch nejmenších a nejjednodušších instalacích s několika málo byty, kde chtějí za každou cenu ušetřit a nepožadují žádné další doplňkové funkce.

Moderní digitální systém naproti tomu umožňuje:

 • Jednoduchou rekonstrukci staré analogové sítě pouze na dvouvodičové řešení, tzv. 2Voice, kdy tyto 2 vodiče nesou informace i napájení zároveň.
 • Dvouvodičovým unipolárním digitálním video systémem 2Voice, nabízí nejen komfortní používání, ale i nadstandardní funkce.
 • Systém pojme až 128 uživatelů na stoupačku a najednou zvládne 32 stoupaček.
 • Systém nabízí 4 paralelní audio/video telefony či 5 přídavných kamer pro každý panel
 • Kvalita zvuku i případného videa je na prvotřídní úrovni, nedochází k žádným výpadkům či rušením.
 • V případě vyvěšení, či poškození jednoho DT celý zbytek sítě funguje bez problémů dál v plném rozsahu. Po zavěšení či opravě přidá automaticky tuto jednotku zpátky do sítě.
 • DT umí rozlišovat vyzvánění od vchodových dveří a z patra, tedy rovnou víte, zda máte zvedat sluchátko, nebo otevřít dveře na chodbu
 • Umožňuje nastavení několika servisních tlačítek, např. na rozsvícení chodby, aby bylo vidět kdo zvoní u bytu, otevřít zvlášť branku či vstupní dveře atd.
 • V případě instalace zvonků u předního i zadního vchodu současně, rozliší odkud přišel signál a v případě otevření dveří z bytu, odemkne pouze ty na správné straně

Z výše uvedeného vyplývá, že je vhodné zaměřit se na výběr z digitálních systémů s kódovou volbou, resp. volbou šipkami na displeji, protože taková řešení přináší komfortní užitek všem účastníkům a správci domu nejmenší starosti s jeho správou, servisem a údržbou, což ve výsledku snižuje i provozní náklady a investice se tak vrací.

Audio vs video

Dříve bylo video u zvonků exklusivní záležitostí milionářských vil, ale dnes je již žádaným standardem. Je to dáno hlavně rozvojem digitálních technologií a snížením cen. Nic totiž nezvýší bezpečnost v domě jako to, když člověk vidí, koho pouští, nebo nechce pustit do domu. Můžete mít nejlepší klíčový, nebo čipový přístupový systém, ale stejně se najdou v domě lidé, kteří pustí kohokoliv jen na zazvonění a tomu může být konec díky videu.

 • Když rekonstruujeme síť v domě na digitální, nebo tvoříme novou digitální síť v systému 2Voice, nehraje již roli, zda na ní budou připojena pouze zvuková zařízení, nebo zda bude přenášet i video.
 • Všechny dnešní zvonkové panely mají možnost volby, zda s kamerou či bez ní.
 • Na stejné domovní síti mohou mít jedni uživatelé audio telefon a druzí již video telefon.
 • Proto velmi často realizujeme digitální síť jako video, panel zvonků také s kamerou, a přitom ještě nikdo z domu zatím nechce připlácet za domovní video telefon, tedy mají všichni zatím jen audio.
 • Celý dům je ale připravený na to, že je možné kdykoliv v budoucnu zažádat o servis. Technik pak během pár minut jen vymění audio zařízení za to s videem, bez nutnosti jakékoliv změny či úpravy domovní sítě nebo panelu zvonků.

Jestli uvažujete o rekonstrukci domovní sítě, přemýšlejte rovnou o přípravě na video. Cenový rozdíl není nijak velký a v budoucnu už budete připraveni, byť bude chtít video telefon zatím jen pár lidí z domu. Navíc s digitálním video systémem 2Voice můžete připojit na každý panel zvonků až 5 dalších externích kamer (kontrola vstupu z jiného úhlu než jen kamerou v panelu zvonků, kontrola kolárny, zda mám na místě své kolo či kočárek atd.) a vše propojit do jedné sítě k užitku všech.

Koncových video DT je samozřejmě více druhů, základní možnosti, ze kterých si vybere 95% uživatelů jsou tyto:

A bonus k video hovorům na závěr – všechny naše současná zařízení umožňují využití aplikace Callme, která přenáší zvonění, hovor i obraz z domovního telefonu do vašeho mobilu – vždy tak víte, kdo u vás zvoní, můžete s ním mluvit a vidět se s ním a navíc mu můžete na dálku i otevřít dveře. Využití moderních video technologií výrazně zvyšuje zabezpečení a bezpečnost domu i našich majetků. Je i velmi komfortní pro každého uživatele.

 

Síťová vs autonomní řešení

Do nedávna byly známy pouze autonomní systémy – co vchod to panel se zvonky, který je nutno samostatně aktualizovat. V tom horším případě ruční výměnou jmenovek, v tom lepším přes wifi rozhraní a webovou aplikaci přepsáním údajů na displeji. K velké radosti správců a výborů velkých SVJ, které hospodaří s více vchody s mnoha stovkami uživatelů, máme již k dispozici domovní zvonky propojitelné do jednotné sítě s možností centrální správy z kanceláře SVJ, nebo díky cloudovému řešení odkudkoliv přes internet, samozřejmě s náležitým zabezpečením přístupu.

Touto vlaštovkou na trhu je již zmíněný prémiový panel Urmet FDI 2-Smart plně vybavený antivandal, integrující naprosto vše potřebné z nejmodernějších technologií na trhu. Od velkého a skvěle čitelného displeje, přes kameru s vysokým rozlišením a nočním viděním, možný výběr šipkami, kódovou klávesnici pro rychlou volbu, hlasového asistenta pro slabozraké, výběr více jazyků komunikace, automatické rozsvícení při přístupu k panelu a samozřejmě čtečku čipů. To vše v designově povedeném a velmi odolném balení.

Co je pro nás v této kapitole nejdůležitější, že celý panel se všemi jeho funkcemi a možnostmi lze vzdáleně spravovat přes domovní síť přístupového systému iPassan, který je od stejného výrobce. Na jedné síti, v jednom systému a stejném programovém rozhraní a cloudu, tak můžete programovat jak přístupový systém, tak domovní zvonky, domovní telefony, kamery a práva jednotlivých uživatelů.

 • Pokud byste se nechali rušit na dovolené, můžete klidně ze Šumavské chalupy přepsat jmenovku u zvonku bytu č. 32 ve dvanáctém vchodě.
 • Paní Novákové zablokovat možnost otevírání domovních dveří z bytu, protože stabilně otevírá úplně každému.
 • Panu Dolejšímu vymazat čip, resp. zamezit přístup čipu, který právě ztratilo jeho dítě. A mnoho dalšího.

Takové síťové řešení nové generace šetří nejen velké množství času a starostí, ale přináší úplně nové možnosti ohledně správy nemovitostí v jakémkoliv rozsahu, protože přes něj udržujete kontrolu nejen nad vchody – přístup a zvonky, ale i nad výtahy a všemi prostory a dveřmi, které mají zavedený přístupový systém, případně kamery. Dá se tak ale ovládat a programovat i vzduchotechnika, zalévání vody, reakce vrat podzemních garáží atd., atd.

Pořízením moderního síťového systému, na který lze napojit nepřeberné množství dalších periferií třetích stran. Kdykoliv vás napadne jeho rozšíření, investujete nejen do budoucnosti, do jednoduché správy a vysokého zabezpečení domu, ale hlavně předcházíte opakovaným sekáním a taháním nových a nových sítí po domech.

Mapa realizací

 

Proč právě my?

Hledáte komplexní řešení na míru a hladký průběh? Zajistíme pro vás:
 

Celé řešení krok po kroku
 • Odborné poradenství, návrh řešení, projekce a inženýring
 • Výroba, kompletace, doprava
 • Demontáž starého a montáž nového řešení
 • Související stavební, zámečnické a elektromontážní práce
 • Záruční a pozáruční servis komplexního díla
Bez krizových situací a problémů
 • Bez hledání řemeslníků
 • Bez složité časové organizace
 • Bez problémů s návazností řešení
 • Bez komplikací při uplatnění záruk
 • Bez problémů s kompatibilitou dílčích řešení
 
Nechte si zpracovat cenovou nabídku a získejte zaměření a konzultaci ZDARMA